Bredgade 23
9490 Pandrup
71247049

søndag 4. december

Julemandens Datter 3 - Den Magiske Tidsmaskine


The Woman King


    søndag 4. december

    1t 32min

    Anbefalet over 7 år

    Julemandens Datter 3 - Den Magiske Tidsmaskine

    15:00
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    På Julemandsskolen har rektor indkaldt til møde. Lucia, hendes forældre Julius og Claudia og alle de andre på skolen er spændte. Men spændingen afløses af et chok, da rektor aflyser julen. Han virker konfus, og det bliver hurtigt klart, at han er fanget i et juletraume fra hans unge dage som julemand.

    Lucia sætter sig for at opklare, hvad der skete og med hjælp fra den yngre elev Elias og en magisk tidsmaskine, rejser hun tilbage i tiden i håbet om at redde julen.

    Hun lander i Viborg anno 1897, og i forsøget på at løse mysteriet havner hun i Ravnereden – et fristed og paradis for børn, der er trætte af deres forældre. Her regerer den sjove og rare Von Ravn, men måske er han ikke helt så rar, som han udgiver sig for at være…
    Biografpremiere: Torsdag 10. november
    Instruktion: Christian Dyekjær
    Skuespillere: Cecilia Loffredo, Leonard Mangheni Sommer Ipsen, Mia Lyhne, Martin Buch, Thomas Bo Larsen, Ulf Pilgaard
    Spilletid: 01:32
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    2t 15min

    Tilladt over 15 år

    The Woman King

    19:00
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    THE WOMAN KING er den bemærkelsesværdige fortælling om Agojie – en kvindelig hær af krigere der beskyttede det afrikanske kongedømme Dahomey i 1800-tallet. Dahomey amazonerne kæmpede med færdigheder og en voldsomhed, som verden ikke havde været vidne til tidligere.

    THE WOMAN KING er baseret på sande begivenheder og følger General Nanisca (Viola David), mens hun oplærer den næste generation af rekrutter og gør dem klar til at bekæmpe en fjende, som er stålsat på at udrydde dem og deres måde at leve på. Men nogle ting er værd at kæmpe for…
    Biografpremiere: Torsdag 24. november
    Instruktion: Gina Prince-Bythewood
    Skuespillere: Viola Davis, Lashana Lynch, John Boyega, Hero Fiennes Tiffin m.fl.
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    mandag 5. december

    The Woman King


      torsdag 8. december

      Den perfekte chef


        fredag 9. december

        Den perfekte chef


        D

          lørdag 10. december

          Julemandens Datter 3 - Den Magiske Tidsmaskine


          Den perfekte chef


            søndag 11. december

            Julemandens Datter 3 - Den Magiske Tidsmaskine


            Den perfekte chef


              mandag 12. december

              Den perfekte chef


                tirsdag 13. december

                Malous Jul


                B

                Børnefilmklub - Tirsdagspakke


                B

                  onsdag 14. december

                  Malous Jul


                  B

                  Avatar: The Way of Water - 3D


                    torsdag 15. december

                    Avatar: The Way of Water - 3D


                      fredag 16. december

                      Avatar: The Way of Water - 3D


                        lørdag 17. december

                        Malous Jul


                        B

                        Børnefilmklub - Lørdagspakke


                        B

                        Julemandens Datter 3 - Den Magiske Tidsmaskine


                        Avatar: The Way of Water - 3D


                          søndag 18. december

                          Julemandens Datter 3 - Den Magiske Tidsmaskine


                          Avatar: The Way of Water - 3D


                            mandag 19. december

                            Avatar: The Way of Water - 2D


                              tirsdag 20. december

                              Avatar: The Way of Water - 2D


                                onsdag 21. december

                                Avatar: The Way of Water - 2D


                                  torsdag 22. december

                                  Avatar: The Way of Water - 2D


                                    fredag 23. december

                                    Avatar: The Way of Water - 2D


                                      søndag 25. december

                                      Snedronningen


                                      Avatar: The Way of Water - 2D


                                        mandag 26. december

                                        Snedronningen


                                        Avatar: The Way of Water - 2D


                                          tirsdag 27. december

                                          Snedronningen


                                          Avatar: The Way of Water - 2D


                                            onsdag 28. december

                                            Snedronningen


                                            Avatar: The Way of Water - 2D


                                              torsdag 29. december

                                              Snedronningen


                                              Avatar: The Way of Water - 2D


                                                fredag 30. december

                                                Snedronningen


                                                Avatar: The Way of Water - 2D


                                                  lørdag 7. januar

                                                  André Rieu in Dublin


                                                    søndag 8. januar

                                                    André Rieu in Dublin


                                                      tirsdag 10. januar

                                                      Lille Allan - den menneskelige antenne


                                                      B

                                                        onsdag 11. januar

                                                        Lille Allan - den menneskelige antenne


                                                        B

                                                          lørdag 14. januar

                                                          Lille Allan - den menneskelige antenne


                                                          B

                                                            tirsdag 7. februar

                                                            Minions: Historien om Gru - Dk Tale


                                                            B

                                                              onsdag 8. februar

                                                              Minions: Historien om Gru - Dk Tale


                                                              B

                                                                lørdag 11. februar

                                                                Minions: Historien om Gru - Dk Tale


                                                                B